Antalya

Kalkan Patara

Büyük İskendere kapılarını açmış ve bu olaydan sonra önemli bir liman kenti özelliğini kazanmıştır.Keny ayrıca St.Nicholas ‘ın doğum yeri olduğu için önemlidir.En öenmli yapılarından bir tanesi kumlar altında kalmış tiyatrosudur.
Arıassos : Antik bir dağ kenti olan Arıassos çevreye egemen bir vadide kurulmuştur.Giriş kapısı,hamamları,kaya mezarları  ve mezar anıtları ile görülmeye değer bir antik kenttir.


Side : Sidenin en mühim yapısı onbeşbin izleyici alabilen antik tiyatrosudur.Roma eseri olan tiyatronun bölgedeki diğer antik tiyatrolardan farkı oturma yerlerinin eğimli bir arazi üzerine kurulmuş olmasıdır.Kara ve deniz suları ile korunan yerleşim Helen ve Roma devirlerine ev sahipliği yapmıştır.Surları ve giriş kapısı dikkati öne çeken yapılardır.
Kaş Antiphellos : Phellos grek dilinde Taşlı yer anlamına gelmektedir.Bu ismi gerçekten Kaş ‘a çok uymaktadır,cuk diye üzerine oturuyor.Antik kentimizin iyi muhafaza görmüş anıt mezarı ve tiyatrosu insanı cezbeden yapılar arasındadır demezsek haksızlık etmiş oluruz tarihe.
Serik Belek Aspendos : Selçuklular devrinde kervansaray olarak kullanılmış ve onarılmıştır.Sahnesi ile birlikte günümüze kadar en iyi şekilde korunabilmiş nadir tiyatrolardandır.
Alanya kızıl kule : İsmini alt kısımda bulunan kızılımsı taşlardan ve üst kısımları teşkil eden tuğlalardan almıştır.
Kentte tadına bakabileceğiniz yemekler arasında en çok ilginizi çekebilecek olan Tahinli ılık Piyazı dır.El sanatları ve ürünleri almak isterseniz ;Şehrin tarihsel ve kültürel zenginliğne paralel olarak bütün ilçelerde minimalize edilmiş tarihi biblolar ve el sanatları ürünleri bulabilir ve alabilirsiniz.

Antalya İlçeleri

Kumluca Alanya Finike Akseki Elmalı Gündoğmuş Serik Gazipaşa Manavgat İbradı Kaş Korkuteli  Kale Kemer

Eğlence

Olympos Disko ,Falez otelin bahçesinde hizmet veriyor.
At Çiftliği alternatif eğlence kaynaklarından biri olarak beğenizi kazanacaktır,nerede mi?Telmessos Milli Parkı’nda.
Konyaaltı beachpark ta kulüpler,diskolar,restoranlar,barlar sizi bekliyor.
Murphy’s Beach konyaaltında sekiz numaralı plaj.
First Aura disko Kemerde gidebileceğiniz yerler arasında içerisinde yedi tane bar var.
Ally Kaleiçi surlarında misafirlerini beliyor.
Patara kumsalında Akdeniz kaplumbağlarını görebilirsiniz.
Antalya Uzay Gözlemevi dış dünyaya sizi yolcu ediyor.Saklıkent yakınlarında.
Aqualand ve Dolphinland beachpark içerisinde gidilebilir.
Günübirlik geziler için oldukça fazla seçeneğiniz mevcut ; Topçam Günübirlik Kullanım Alanı ,Kındılçeşme,Kargıcak,Göynük,Güllükdağı – Termessos ,İncekum,Dönme orman içi dinlenme yeri,Sedre,Cebireis,Kurşunlu şelales,Düzlerçamı,Güver uçurumu,Kepez Orman İçi Dinlenme Yeri ,Hayvanat bahçesi,Türkbeleni ve Seydiköy Orman İçi Dinlenme Yeri ,Alara Şelalesi,Sarnıçta,Oniki eylül Koruluğu.

Özel günler festivaller : SKY BALL  – Urban Ball,Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Kupası ,Sokak Hentbol Şampiyonası,Plaj futbolu,Kemer Karnavalı ve rallisi,Uluslararası Alanya yüzme yarışları,Altın Portakal Film Festivali, Alanya Triatlonu,Plaj voleybolu şampiyonası,Kemer Uluslararası Sualtı Günleri,Phaselis sanat etkinlikleri,Uluslararası Antalya Piyano Festivali .

Tarihi eser ve kalıntılarının adeta açık hava müzesi gibi geniş bir alana dağıldığı şehir çevresinde tarih öncesine ait izler her yana dağılmıştır.Adını kurucusu Bergama kralı 2.Attalos’tan almıştır.1.dünya savaşı sonuna kadar Osmanlı İmparatorluğunun bir sancağı olan şehir Sevr antlaşmasından sonra kısa bir süre İtalyan işgali görmüştür.Muğla Burdur Isparta Konya İçel ve Karaman komşularıdır.
Müzeler : Side Müzesi,Antalya müzesi,Perge müzesi,Alanya Arkeoloji Müzesi,Alanya Kızılkule Etnografya Müzesi,Alanya Atatürk Evi ve Müzesi.
Örenyerleri : Syllon,Hadrian Kapısı,Olympos -Olimpos,Limyra,Arycanda,Demre -Myra , St. Nicholas Kilisesi,Simena ,Kekova,Xanthos,Colybrassus Ayasofya,Hamaxia,Laertes,Syedra,İotape,Selinus,Dağlık ,Kargıhan,Side Su Yolları,Olukköprü,Seleukeia.
Plajlar : Konyaaltı,Finike kıyıları,Lara,Kleopatra,Adrasan kıyıları,İncekum,Doğu,Phaselis,Sorgu,Demre kumsalı,Koru,Tekirova,Karpuzkaldıran,Adalar,Mermerli,Reşat adası plajları
Antalya Mağaralar : Karain Mağarası,Geyikbayırı mağarası,Konakaltı mağarası,Kocain,Küçükdipsiz mağarası,Papazkayası,Altınbeşik,Yerköprü,Kocadüden,Gürleyik Mağarası,Dim Gavurini,Beldibi,Oruç Düdeni,Damlatai,Büyük dipsiz,Çimeniçi,Derya,Muhrumçalı,Tilkiler,Peynirdeliği,Aslanlı – Yaren mağaraları

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Yorum Yaz