antalyada gezilecek yerler

Antalyada o kadar çok gezilecek yerler mevcut ki , bunların birini bir diğerinden ayırmakta oldukça zor önem bakımından.Antalyanın en güzel yeri tarihi dokusuyla Kaleiçi dir.Bilmeyenler için Kaleiçi Antalyanın eski yerleşim alanıdır , ne kadar eski olsa da şehrin göbeğinde yat limanı ile burun burunadır.Kaleiçinden yürüyerek yat limanına inmeniz işten bile değildir , yat limanından bir gezi teknesine atlayın ve doğruca şelaleleri falezlerin tadına çıkartmaya gidin.Antalyada nereleri gezebilirim diye soranlara yanıt olması dileğiyle başlayalım Akdenizin incisinden bahsetmeye.

Antalya Kaleiçi

Surlardan bugüne değin kentin içindeki iki üç burç ve Hadrian Kapısı ve yanındaki kuleler, limana dönük yüzü ile büyük kule ve liman surlarının bir takım kısımları yaşayabilmiştir . Kale surların ilki yat limanını, ötekisi Antalya kentini at nalı gibi sarar. Kale Kapısı Meydanı’nda günümüze değin ayakta kalabilmiş kulelerden bir tanesi saat kulesi olarak hizmet vermektedir. Surların Kaleiçine girişi temin eden dört kapısı mevcuttur. Kaleiçi günümüzde Anatalia’nın (eski adıyla) “Tarihi Çekirdek Kenti” olan ve “Kaleiçi” diye bilinen semti büyük bir kısmı yıkık ve ortadan kalkmış iki surla kuşatılmıştır. İç sur, yarım daire biçiminde yat limanını çevreler. Restorasyonlardan sonra Kaleiçi, otelleri ,pansiyonları,kafeleri, barları, çarşısı ile turistik bir hal alıp cazibe merkezi olmuştur. Liman ise yat limanı olarak hizmet vermektedir.

Düden Şelalesi

Antalya’ya aşağı yukarı yedi kilometre mesafededir , Varsak Belediyesi’ne bir kilometre uzaklıkta cennetten doğup dökülen bir tabiat harikasıdır. Düden Şelalesi Antalya’nın en nadide şelalelerinin başında gelir. Dünyanın her bir tarafından Düden Şelalesi’ne gelmek için turistler Antalya’ya hücum etmektedir , çok enteresandır ki Şelalede bir de mağara mevcuttur. Bu mağara, şelaleyi daha güzel kılmaktadır. Düden Şelalesi, bu mağaradan on kilometre sonra başka bir güzelliği daha Lara’dan Akdeniz’e dökülerek bir defa daha tatilcilere güzelliğini gözler önüne sermektedir .
Hadrianus Kapısı


Günümüze değin iki tarafında ki iki kule de sağlam kalan tek kapı Üçkapılar veya öteki ismiyle Hadrianus Kapısıdır, Pamphylia’nın en çok merak edilen kapılarından biridir. İsan sonra yüz otuz senesinde imparator Hadrianus’un Antalya’ya ayak basışı onuruna inşa edilen kapı, sütunları hariç, tümüyle beyaz mermerden yapılmıştır. İki bin yıllık oyma ve kabartmaları göz kamaştırıcı niteliktedir.
Eski Antalya Evleri


Yaz aylarının çok sıcak geçmesi ve kış aylarının ılıman olması sebebiyle Antalya’da evlerin inşasında soğuktan çok, güneşi kesmeye ve evleri serin tutmaya önem addedilmiştir. Gölgeli taşlıklar ve avlular hava sirkülasyonuna imkan veren yapısal özelliklerdir. Ardiye ve hol olarak kullanılan girişi ile üç katlı binaladır.
Kesik Minare


Bilim adamları yaptıkları tetkikler ve analizler sonucunda caminin geçmişinin milattan sonra ikinci asra değin uzandığını tespit etmişlerdir. Buluntular yapının, milattan sonra beşinci asırda daha önceden var olan antik bir tapınağın temelleri üstünde Bazilika olarak inşa edildiğini göstermektedir. İkinci Beyazid’in oğlu Sultan Korkud’un katkılarıyla cami’ye dönüştürülmüş ve yapıya bir minare inşa edilmiştir. Minare’nin ahşap bölümleri on dokuzuncu asırda çıkan bir yangında yanmış ve o vakitten beri Kesik Minare adı dillere dolanmıştır.

Antalyada gezilip görülecek yerler günbegün buraya eklenecektir.

Etiketler:, ,Yorum Yaz