balıkesir

Balıkesir Haritası


Toprakları bir yandan Ege denizi’ni diğer yandan Marmara denizine uzanan şehirimiz büyük ölçüde Marmara bölgesinde yer alsa kısmende Ege bölgesinde kalır.Kaplıcalar şehri olarak tanınır.Kuzeybatısında Çanakkale doğusudan Bursa güneyinde Manisa ve İzmir güneydoğusunda Kütahya bulunmakla beraber Ege ve Akdeniz de komşularıdır.Onüçüncü asrın son döneminde Türkler tarafından fethedilen bölge Osmanlılara Orhan bey zamanında Karesi Beyliğinden geçmiştir.Antik çağdaki adı Mysia olan şehrin Osmanlılar devrindeki adı ise Karesi idi.
Gönen : Türkiyede en çok tanınan kaplıca merkezlerinden biridir.Eski türkçede mutlu,sevinçli anlamlarına gelirdi.Sağlık huzur mutluluk beldesi her yıl binlerce insanı kendisine çekmeye devam etmektedir.
Manyas gölü ve kuş cenneti : Yüzyetmişsekiz kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Manyas Gölü ülkemizin ve dünyanın en önemli kuş cennetleriniden birini de içermektedir.Kuş cennetinde yaşamak yada üremek üzere bulunan kuş türü sayısı ikiyüzotuzdokuz u buldu.
Erdek : Kapıdağ yarımadasının büyük bölümü ile Marmara takımadalarını kapsayan Erdek ülkemizin ilk ve öenmli turist çekim merkezlerinden biridir.Eski popularitisini yitirse de çok sayıda tursitik tesisleri ,denizi,plajları,sahildeki çay bahçeleri ile son derece caziptir.
Zağanos Paşa cami : Balıkesir merkez de bulunan Zağanos Paşa cami Fatihin vezirlerinden Zağanos Paşa tarafından bindörtyüzatmışbir de yaptırılmıştır.Atatürk’ün bindokuzyüz yirmi üçte meşhur balıkesir hutbesini verdiği ünlü cami budur.Külliyenin cami dışındaki unsurları hamam,türbe,muvakkithane,muallimhane ve bedestendir.
Balıkesir Kuva-yı Milliye Müzesi : Anafartalar caddesinde bulunan müze Kurtuluş Savaşımızın en önemli şehirlerinden birisi olan Kareside kuva-yı milliye çalışmalarına merkez olmuş olan eski belediye binası bugün müze olarak ziyaretçilerini ağırlar.
Yemekleri : Susurluk ayranı tuzsuz ve bol köpüklüdür ve Susurluk ilçesinin sembolüdür.
Ayvalık ve Edremitte dünyanın en kaliteli zeytinyağları üretilmekte ,en leziz zeytinleri yetiştirilmektedir.Höşmerim tatlısı adı kim yerlerde peynir tatlısıdır.
Neler alabilirim : Sabun ve tütün kolonyası ve beyaz zambak kolonyası.

Balıkesir İlçeleri

Balya Sındırgı Bigadiç Manyas Durdunbey Kepsut Erdek Havran Gönen Gömeç İvrindi Edremit Marmara Burhaniye Savaştepe Bandırma Susurluk Ayvalık

Balıkesir resimleri

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,Yorum Yaz