EDİRNENİN DOĞAL GÜZELLİKLERİ GEZİLECEK YERLERİ

edirne-tarihi-yerleri

Edirne üç büyük ırmağın birleştiği yerde kurulmuştur. Çevresini üç yönden saran yeşilliklerle güzel görünümlü bir kenttir. İl sınırları içinde önemli mesire yerleri, plajlar bulunmaktadır. İçmeler .ve kaplıcalar bakımından ise il, bu denli zengin olanaklara sahip değildir.

EDİRNE MESİRE YERLERİ; İlin önemli mesire yerleri Söğütlük, Sarayiçi, Karaağaç, Bülbül Adası’dır.

SÖĞÜTLÜK: İlin güney kesiminde yüksek ağaçlarla kaplı bir alandır. Buradaki gezinti ve piknik yeri olarak sık kullanılan bölüm, Söğütlük adı ile anılır. Edirne-Karaağaç yolu üzerinde ve Meriç Irmağı kenarında yer alan Söğütlükte, aynca gazino, kamping alanı ve çocuk ‘bahçesi bulunmaktadır.

Kente uzaklığı 2 km olan mesire yerinin yolu parke taş döşelidir.

SARAYİÇİ: Kentin kuzeyinde, Tunca Irmağı’nın iki kolu arasında yer alır. 57 dekar genişliğindedir. Yörenin hemen hemen tümü sık ağaçlarla kaplıdır. Burada bulunan Tavuk Ormanı da Sarayiçi’nin kapsamına girmektedir.Sarayiçi ile kentin ilişkisi, doğudaki Kanuni Süleyman ve batıdaki Fatih köprüleri ile sağlanmaktadır.

En beğenilen yerlerden olan Sarayiçi, piknik yeri olarak değerlendirildiği gibi, her yıl haziran ayının ilk haftasında düzenlenen geleneksel Kırkpınar Yafh Güreşleri’nde de kullanılır.Burasının kent metkezine uzaklığı 2 km’dir. Bağlantı, yansı is fak, yarısı toprak olan bakımlı bir yol ile sağlanır.

KARAAĞAÇ: Daha çok sebze ve meyve bahçelerinin yer aldığı tjir semttir. Kentin güneyine düşer. Burada, öbür sulardan üstün tutulan bir su bulunur. Halk arasında bu su, “Sinekli Suyu” yâ da “Kırkpınar Suyu” adı ile anılır. Edirneliler’in önemli bir bölümü içme sularını bu çeşmeden alır.

BÜLBÜL ADASI: Karaağaç yolunda Tunca ve Meriç ırmakları arasında, üzerinde bahçeler bulunan bir adadır. Adı, burada yaşayan bülbüllerin çokluğundan gelir. Bülbül Adası, sabahın erken saatlerinde bu kuşların güzel ötüşlerini dinlemek isteyen meraklıların uğrak yeridir.XVII. ve XVIII. yyflarda ada üzerinde köşkler ve kasırlar vardı. Edirne’nin ünlü “Çerağı Nur Geceleri” denilen renkli eğlenceleri burada yapılırdı.Kent merkezine 1,5 km kadar uzaklıktaki bu adanın yolu parkje taş kaplıdır. Ada kıyılarında yayın ve sazan balığı tutulur.

EDİRNENİN PLAJLARI: Edirne İli’nin Saros Körfezi ‘nde, kumsallarla dolu bir kıyısı vardır. Bu yörede Enez ve Keşan bulunmaktadır. Keşan ve Erikli bölgesindeki kumsallara modern motel ve plajlar yapılmıştır.Deniz suyu, Yayla, Erikli, Mecidiye, Gökçetepe ve Sazlıdere köyleri kıyılarında, banyoya elverişli sıcaklık derecesini sürekli korur. Kıyının doğu bö{ümü kış aylarında bile ılıktır.Saros Körfezi kıyıları, yumuşak iklimi ve doğal güzellikleri ile turizm açısından önemli bir yöredir.

Etiketler:, , ,Yorum Yaz