eskişehir doğal güzellikleri

eskisehir-kaplica

ESKİŞEHİR MESİRE YERLERİ: Eskişehir’de mesire yeri olarak, bitki örtüsünün pek olanak vermemesine karşın belirli yerlerde düzenlenen orman içi dinlenme yerlerinden, içmeler ve kaplıcalardan; ilde yer alan akarsu boylarından ve baraj göllerinden yararlanılmaktadır.

Eskişehir tli’ndeki mesire yerleri arasında, Merkez llçe’deki Gökçekaya, Porsuk ve Musaözü barajları, Keskin, Kovacık, Alpu, Başören Çamlığı, Mamure Bahçeleri.Hekimdağ, Taşköprü Meşeliği, Yarımca Tepesi ile İnönü Planör Kampı; Sarıcakaya İlçesi’ ndeki Şoförler Çeşmesi, Karaoğlan Tepesi, Beyyayla, Kapıkaya; Mihalıççık’taki Kalburcu Tepesi ve Çamlıktepe; Sivrihisar’daki Beypınar, Barbaros, Balıkdamı, Kaymaz Bahçeleri, İmikler Deresi; Mahmudiye’deki Bentbaşı; Seyitgazi’deki Bahşiş Çeşmesi ve Büyükyayla sayılabilir.

ORMAN FİDANLIĞI VE KARABAYIR BAĞLARI: Orman Fidanlığı, Merkez llçe’ye 7 km uzaklıkta, Karacaşehir Köyü yakınlarındadır. Fidanlığı Merkez llçe’ye bağlayan asfalt yol üzerinde ve çevresinde, Tohum Islah İstasyonu ve Karabayır gibi mesire yeri olarak yararlanılan yöreler de vardır. Söz konusu mesire yerlerinden geçen Porsuk Çayı, yöreye ayrı bir güzellik vermektedir.

KALABAK SUYU BAŞI: Kentin içme suyu gereksiniminin karşılandığı Kalabak Suyu, Merkez llçe’ye 60 km uzaklıktaki Türkmen Dağı eteklerinden çıkmaktadır.

Kalabak yöresi, içme suları, çağlayanlar ve çam ormanları ile halkın önemli dinlenme yerlerinden biridir.

MUSAÖZÜ: Eskişehir-Kütaya Devlet Karayolu üzerinde ve Merkez llçe’ye 21 km uzaklıktaki bir orman içi dinlenme yeridir. Günübirlik ziyaret edilebilen dinlenme yeri, DSİ’ce yaptırılan sulama göleti çevresinin ağaçlandırılmasıyla düzenlenmiştir. Gölette sandal gezileri yapılabilmektedir. Günde 1.500 kişinin yararlanabileceği Musaözü’ nün en yoğun kullanım dönemi mayıs-eylül arasıdır.

FİDANLIK: Eskişehir-Kütahya Devlet Karayolu üzerinde ve Merkez llçe’ye 10 km uzaklıktaki Fidanlık da günübirlik ziyaretlere açık bir orman içi dinlenme yeridir. Günde 750 kişiyi barındırabilecek genişlikte olan dinlenme yerinin, ziyarete en uygun dönemi mayıs-eylül arasıdır.

KALBURCU: Mihalıççık ilçesi’ne 5 km uzaklıkta bir orman içi dinlenme yeridir. Dinlenme yerine serbest oyun alanları, yağmur barınağı, içme suyu, tuvalet, masa-bank ve ocak gibi hizmetler getirilmiştir. Günde 1.400 kişinin yararlanabileceği Kalburcu’nun en yoğun kullanım dönemi mayıs-eylül arasıdır.

ŞOFÖRLER ÇEŞMESİ: Bu orman içi dinlenme yeri Merkez llçe’ye 17 km uzaklıktadır. Dinlenme yeri, kaliteli içme suyu kaynaklan ile tanınmaktadır. Günde 1.400 kişinin yararlanabileceği dinlenme yerinin kullanıma en uygun dönemi mayıs-eylül arasıdır.

MESTANPINARI: Merkez ilçe Seyitgazi Devlet Karayolu üzerindeki bu günübirlik ziyaret edilebilen orman içi dinlenme yerinin özelliklerini orman dokusu ve soğuk su kaynaklan oluşturmaktadır. Günde 600 kişinin yararlanabileceği Mestanpınarı’nın, ziyarete en uygun dönemi mayıs-eylül arasıdır.

ÇAT ACIK: Merkez ilçe Mihalıççık Devlet Karayolu üzerinde günübirlik ziyaret edilebilen bir orman içi dinlenme yeridir. Günde 750 kişinin kullanımına açık olan Çat acık’in en yoğun yararlanım dönemi mayıs-eylül arasıdır.

MADENSUYU: Sarıcakaya-Nallıhan Devlet Karayolu üzerinde bir orman içi dinlenme yeridir. Günübirlik ziyaret edilebilen Madensuyu’nda şifalı su kaynakları vardır. Dinlenme yerinde spor alanları, tuvalet, masa-bank, ocak, otopark gibi tesisler geliştirilmiştir. Günde 800 kişinin yararlanabildiği dinlenme yerinin kullanıma en uygun dönemi mayıs-eylül arasıdır.

ESKİŞEHİR İÇMELER VE KAPLICALAR: Eskişehir ili’nde nitelikli şifalı su kaynakları vardır. Ancak bu kaynaklar, yeterince değerlendirilememektedirİldeki şifalı su kaynakları arasında, Merkez ilçe’deki Alpanos Kaplıcası, Mihalıççık’taki Yarıkçı Kaplıcası, Seyitgazi’deki Ilıcaköy Kaplıcası ve Sarıcakaya’daki Laçin Madensuyu sayılabilir.

ESKİŞEHİR KAPLICASI: Merkez ilçe’de, Porsuk Çayı’nın güney kıyısında geniş bir alandaki 5 kaynaktan oluşmaktadır. Kentteki hamamlar, kaplıca suyundan kendi açtıkları artezyen kuyuları ya da belediyenin açmış olduğu “kaptaj kuyusu” yoluyla yararlanmaktadır. Suyun ana kaynağı kaptaj kuyusu olup sıcaklığı 38-45°C arasında değişmektedir, önceleri günün belirli saatlerinde abonelere verilen su daha sonra kent suyuna da katılmaya başlanmıştır. Eskişehir Kaplıca Suyu, oligometalik alkali ve toprak alkali, bikarbonatlı, termal sular grubuna girmekte, sudan, içme ve banyo uygulamalarıyla yararlanılmaktadır. Kaplıca suyu, içme uygulamalarıyla karaciğer ve safra yollarında olumlu etki yaparak, diürezi artırabilmekte ve kandaki kimi maddelerin temizlenmesini sağlayabilmektedir. Banyo uygulamalarıyla şeker hastalığını tedavi edici etki de yapan kaplıca suyunun, kandaki şeker ve yağları temizleyici, asit ürik fazlalığının idrar yoluyla atılmasını sağlayıcı etkisi de bulunmaktadır.

SAKARYA ILICASI VE MADENSUYU: Merkez llçe’nin 32 km kuzeyinde, Sakarya Vadisi’nde, Sarıcakaya llçesi’nin Mihalgazi Bucağı (Gömele) sınırları içinde kalan bu su, bir sel yatağından kaynaklanmaktadır. Sıcaklığı 43-48°C arasında değişen ve saniyede 1 İt çıkan kaplıca suyu, yörede bulunan iki hamama, tümüyle örtülü bir kaptaj kuyusundan üstü kapalı bir kanalla gelmektedir.

Aynı yörede, 25,5°C sıcaklıkta ve madensuyu niteliğinde bir su daha kaynamaktadır. Her iki suyun bileşimleri ve işlevleri, Eskişehir Kaplıcası’nın suyu ile aynıdır.

UYUZ HAMAMI: Merkez llçe’nin 45 km doğusunda, Alpu Bucağı’na bağlı Uyuzhamam Köyü’ndeki su, üzeri açık, 1,5 m derinliğinde ve 5 x 4 m boyutlarında duvarla çevrili iki havuzun birinden kaynayıp ötekinden taşmaktadır. 29°C sıcaklığındaki kaplıca suyu, saniyede 1 İt çıkmaktadır. Toprak alkali hidrokarbonat lı sular grubuna giren Uyuz Hamamı suyundan, içme ve banyo uygulamalarıyla yararlanılır. Kaplıca suyu özellikle deri hastalıklarında olumlu etki yapmaktadır. Ayrıca, suyun yatağındaki çamur da deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

ÇARDAK HAMAMI (HAMAM KARAHİSAR KAPLICASI): Sivrihisar-Polatlı Yolu’ndan Günyüzü Bucağı’na ayrılan yolun 14. km’sinde yer almaktadır. Hafif eğimli bir tepenin yamacındaki tek bir kaynaktan çıkan kaplıca suyu, 35°C sıcaklığında olup, saniyede 45 İt kaynamaktadır. Kaplıca çevresinde yer alan tarihsel değeri de olan iki hamamın içinde, 1,5 m derinlikte ve 6×6 m boyutlarında biri erkeklere, biri kadınlara ayrılmış iki havuz vardır. Erkeklere ayrılan havuzda 3, kadınlarınkinde ise 2 kurna bulunmaktadır. Günyüzü Köyü’nün malı olan su, Sivrihisar Belediyesi’nce kiraya verilmektedir.

Çardak Hamamı Kaplıca suyu, kükürtlü ve toprak alkali hidrokarbonatlı bir su olup, özellikle deri hastalıklarında olumlu etki yapmaktadır.

Evliya Çelebi’den Eskişehir Kaplıcaları

Ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi Seyahatname’sinde Eskişehir kaplıcalarından şöyle söz etmektedir.

“Şehrin kuzey kısmında bağ ve bahçeler içinde kagir kubbeler ile örtülü güzel hamamlardır. Yüz metrekare büyüklüğünde olan büyük havuzu sıcak su ile doludur. Suyu çok sıcak olduğundan soğuk su katılınca normal hale gelir. Gayet faydalıdır. Parmaklarda bulunan gümüş yüzükleri sapsarı eder. Uyuz ve cüzam hastalıklarına iyi gelirse de Bursa kaplıcaları gibi tam teşkilâtlı değildir.”

Etiketler:, , , ,Yorum Yaz