Finike Tatil

FİNİKE

Anamur muzuyla ünlüyse Finike de dünya çapında  portakalıyla ünlü bir merkez.Gezginler,turistler ilkbahar ve yaz aylarında
etrafa yayılan portakal kokusunun ferahlığı ile güneşlenir, denizin tadına bakar. Batı Akdeniz’in en güney ucunda bulunur Finike  ve deniz tutkunlarına  10 kilometre uzunluğa varan kumsal ve eşsiz güzellikleri koynunda barındıran  koylar armağan eder. Demre yönündeki bu koylar yüzenler kadar yerli ve yabancı yatları da bağrına basar. Bu güzellikleri ilk keşfedenlerden Fenikeliler tam 2 bin yıl önce buraya yerleşmiş,Phoinikos adında bir liman kenti kurmuşlar.

finike antalya resimleri fotoğrafları

Bölge başkenti Limyra ile tarım alışverişi yaparlardı Phoinikoslular.Onların insanlığa bıraktığı en belirgin eser Elmalı – Finike yolunun ortasında bulunan Arif köyü civarındaki Arkyanda‘dır. Tek taraflı oturma yeri bulunan koşu pisti, belli bir kısımdan sonra trapez şeklini alan stadyum burada bulunuyor, çevresindeki çok iyi korunmuş küçük kilise, tiyatro, nekropol ve hamam Arkyanda’nın ruhunu yaşatıyor.Limyra, Gagai, Rhodiapolis,Korydalla ayakta kalan kalıntılarıyla Phoinikos halkının bize hediye ettiği günümüze kadar taşınan diğer kalıntılar.

GEZİLECEK YERLER
Limyra:

İÖ 6. yüzyılda Finike’nin kuzey doğusunda kurulmuştur bu antik kent,Alakır Çay ile Başgöz Çay arasındaki Toçak Dağı’nın güney yamacında temellenmiştir.Araştırmacılar Limyra’da birçok kitabe bulmuşlar. Yamaç evleri,heroon, tiyatro, üç netli bazilika ve oldukça geniş olan nekropoldeki anıtsal kaya mezarları görmek isteyeceğiniz muazzam kalıntılar ve tarihi eserler.

Gagai:

Kumluca’nın güney doğusunda yer alır,Yenice köyüne yaklaşık1.5 km. mesafede yer alır tarihi kent, üç bölümden meydana gelir:birincisi Yukarı akropolis ,ikincisi aşağı akropolis üçüncüsü düzlükte yer alan şehir yerleşimi. Adına tarih öncesi  kaynaklarda ilk defa MÖ 4. yüzyılda rastlanır. Gagai de halka biçiminde inşa edilmiş  kuşatma duvarı,yanlızca çukurunu görebileceğiniz antik  tiyatro,şehir duvarları ve su kemerleri en çok dikkat çekenler.

Korydalla:

Kumluca’nın yaklaşık2 km. güneydoğusunda yer alır  binlerce yıl öncesinden günümüze kadar akan kent.Araştırmacılar yazıt ve sikkelerin  Roma İmparatorluk dönemine ait olduğunu belirlemişler.Korydalla’nın en iyi korunmuş kalıntılarının sukemeri ve
duvar parçaları olduğu söylenebilir.

Rhodiapolis: Korydalla’nın 2km. kuzeyinde yer alır antik kent.Kentin denizden yüksekliği yaklaşık 200 metre.Tarih kaynaklarında ismine en erken MÖ 6. yüzyılda rastlanır.Rhodiapolis’teki tiyatro, Hellenistik devir kulesi, sarnıçlar ve nekropolis dikkatinizi mutlaka çeker.

FİNİKE’YE NASIL GİDİLİR

Antalya’ya 119 km. Finike’ye Antalya’dan kalkan otobüslerle ulaşılıyor.Finike’nin Antalya Havaalanı’na uzaklığı 125 km.

Etiketler:, , , , , ,Yorum Yaz