Gaziantep

Rehberi

GaziantepAkdeniz ile Mezopotomya arasında ipek  yolu üstünde bir uğrak noktasıydı yani bir kavşak ,kesişme noktasıydı.İlk yerleşimler 6000 yıl öncesine dayanır hititler medler asurlar persler iskenderler selevkoslar romalılar bizanslılar araplar türkler bölgede hüküm sürdüler.Bin beş yüz on altı yılında yapılan Mercidabık Savaşı burayı türk topraklarına katmıştır ve anadolu birliğini perçinlemiştir.Birinci dünya savaşı bitiminde Fransızlar ve İngilizler bölgeye girmiş ve hakimiyet kurmaya çalışmıştır.Bu saldırılara yerel halk kanının son damlası tükeninciye kadar karşı koymuş bundan dolayıdır ki Gazi ünvanını almıştır.

Belkıs  Zeugma

Gaziantep şehir merkezinden atmış kilometre ,Nizip ilçesinden on kilometre uzaktadır.Fırat nehri sınır kabul edilmiştir ve bir gümrük ve ticaret merkezi olmuştur tarihte.Eskiden bir roma şehriydi ancak günümüze yalnızca Roma binalarını zeminlerinde olan mozaikli harabeler kaldı.

Tilmen Höyük : İslahiye civarındaki bu höyük bin dokuz yüz elli sekiz yılında ortaya çıkarıldı ve derinliği neredeyse yirmi dört metredir.Kazılarda İsadan evvel üçbin yılının sonlarında burada büyük bir şehrin olduğu meydana çıkartılmıştır.
Yesemek : İslahiye ilçesi dolaylarında dünyanın ilk açıkhava heykel atölyesi olarak bilinir.Bin sekiz yüz doksan yılında farkına varıldıktan sonra üçyüz yontu ve heykel taslağı bulundu.Halen sergilenmektedir bunlar Yesemekte.
Rumkale Hormgala : Yavuzeli ilçesi yakınlarında Kasaba köyü civarındadır.Fırat Nehri ve Merziman çayının birleştiği noktadan tepelere çıkılınca görülebilir.Stratejik bir kale görevini yapmıştır.
Dülük Doliche : Kent merkezinden yaklaşık on km . uzaklıktadır.Kavşak noktasıydı tarihte.
Sofdağı Yaylası : Sofdağları Güneydoğu Torosların devamı niteliğindedir.Sofdağı çatı niteliğindedir,kenti tepeden kuşbakışı izlettir seyircilerine.Soğuk su pınarları ve kaynakları yaylanın vazgeçilmezidir.Gezginlerin tatilcilerin doğa severlerin aşıkların doğa ile başbaşa sessiz kuş cıvıltıları ve su çağıltıları şırıltıları içerisinde doğa yürüyüşü kamp ve pink yapabileceği ideal bir yerdir.
Arkeoloji müzesi : Neolotik çağdan kalan keramik parçalar , kalkolitik ve bronz çağa ait bir takım eşyalar,figürler,mühürler sergilenir.
Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi : Bu yüzyılın erken döneminde üç katlı tipik bir Antep evi olarak yapılan müze binası,büyük bir kaya parçasının içini oyarak yapıldı.üç adet girişi mevcuttur , bunların ikisi ana yola biri arka sokağa bakar.Binanın içerisinde ayrı bir bölümde Antep savunmasında kullanılan silahlar,savaş araçları,belgeler,bunlarla beraber sehit ve gazilerin fotoğrafları sergilenmektedir.
Gazi Antep merkez de kendine has minareleriyle Ömeriye Cami ,Boyacı Cami,Tahtani Camii önemli yerlerdir.Bunlara ek olarak bir aralar suları ve pınarlarıyla ünlü şehrin Kastel örnekleri ve hanlar ,yöreye has taşlardan yapılan Antep evleri görmek için sizleri bekliyor.

Antep yemekleri

Antep lahmacunu,katmeri, salatası,şiş kebabı,simit kebabı,Alinazik,yuvarlama,baklava,şöbiyet ve antep fıstık ezmesi.

Alışveriş : Bakır eşyalar (bakır işçiliği son derece gelişmiştir ve ustaları çok harika ürünler ortaya çıkartır).Antep yemenisi , diğer yörelerden farklı olarak ayağa giyilen çarıktır.Manda yada keçi derisinden imal edilir.El işçiliği ile yapılır, unutulan değerlerden bir tanesidir.Turistik Antep Çarşısındabinlerce ürün bölgeye özel olan bulunabilir.

Gaziantep İlçeleri

Araban Şahinbey Karkamış Oğuzeli İslahiye Nizip Nurdağı Şehit Kamil

Gaziantep Üniversitesi gelişen sanayi ile birlikte kalifiye eleman yetiştirmede oldukça başarılı olduğu gözlenmektedir.

Yöreye ait Otellerden , haberlerden futbol takımından bahsetmek isteyen utanmadan sıkılmadan aşağıya mesaj bırakabilir 🙂

Gaziantep resimleri

Etiketler:, , , , , , , , ,Yorum Yaz