Hatay inanç turizmi

Tarihin derin izlerini taşıyan Hatay ,dünyanın en büyük üçünçü yerleşim alanıydı. Günümüzde bu noktadan oldukça uzakta yer alıyor fakat dinlerin, kültürlerin, insanlığın buluşma noktası olması açısından halen önemini koruyor. Antakya’nın tarihi yaklaşık 5 bin yıl öncesine kadar uzanır,bu uzun geçmişin izlerini sokaklarında, kiliselerinde, camilerinde ve dünyanın en görkemli mozaik müzelerinden birinde görmek mümkün. Tarihi Uzunçarşı’da Antakya’nın el sanatkârları hünerlerini konuşturuyor.Demirciler, ayakkabıcılar, semerciler, marangozlar, dericiler eski geleneklerini unutmayarak ayakta tutmaya çalışıyor geçmişlerini. Dünyanın sayılı kent surlarına sahip Antakya’nın Hıristiyan âlemi bakımından anlamı bir başka.Hz. İsa’ya inananlara ilk kez Hatay’da, Aziz Petrus Kilisesi‘nde Hıristiyan  denildi. Silpius Dağı‘nda (Habib Neccar)
bulunur Antakya Kalesi.Buraya çıkarsanız kentin  ortasından geçen Asi Nehri’ni, bereketiyle kenti çevreleyen Amik Ovası’nı, Antakya’nın heryerini görebilirsiniz.

Değişik kültürlere ev sahipliği yapmış ve yapan  Antakya’nın çevresi doğal ve tarihi güzelliklerle donanmış.Samandağ ve Çevlik kumsallarıyla göz dolduruyor.Geçmişte Antakya’nın limanı olarak kullanılan Çevlik çevresi, sıklıkla tekrarlanan selleri engellemek amacıyla  100 yıl çabalamış ve 1330 metrelik Titus Tüneli‘ni yapmış. Yaklaşık 2 bin yaşına basan tünel 20 dakika süren bir yürüyüşle geçiliyor. Samandağ, tünelin yakınındaki küçük vadide ince bir işçilikle kayalara oyulmuş 12 mezar odası ve kaya mezarlarıyla turistlerin uğrak yeri. Bu civardaki Vakıflı Türkiye’nin tek Ermeni köyü olma özelliğini taşıyor. Kış aylarında balıkçılıkla uğraşan Arsuz köyü yaz mevsiminde güzel kumsalın, pırıltılı denizin sunduğu olnakları tatilcilere sunmakta oldukça cömert.Amanos Dağları‘da yapılan trekking, yamaç paraşütü aktiviteleri ise ayrı bir güzellik,yaylalarıyla tam bir doğa mucizesi.Arsuz, 1514 yılında yapılan Aziz Hanna Kilisesi ve Hacıahmetli köyünde bulunan Meryem Ana havuza ile inanç turizmine ayrı bir katkı sağlıyor.

HATAY’DA GEZİLECEK YERLER

Arkeoloji Müzesi: Dünyanın en büyük mozaik koleksiyonuna sahip  müzelerden biri olan Arkeoloji Müzesinde Mozaikler 2.-5. yüzyıllar arası Roma ve Bizans devirlerine ait.
Antakya Kalesi ve Surlar: Hellenistik ve Roma devirlerinden kalma surlar, İstanbul’dan sonra Türkiye’deki en uzun kent surları. Bugün Habib Neccar
Dağı yamaçlarındaki sağlam kalmış ve koruma altında olan bölüm görülebiliyor. MS 4. yüzyılda yapılan iç kale ise neredeyse tamamen yıkılmış.
Aziz Paulos Kilisesi: Habib Neccar Dağı’nın eteklerinde yer alan alan kayaya oyulmuş bu kilisenin tabanındaki mozaik 5. yüzyıla tarihlenir fakat diğer kısımlar 12.-13. yüzyıla ait. Dünyanın bilinen en eski kilisesi olan Aziz Paulos, 1963 yılından itibaren hac yeri olarak ziyaret edilmektedir.
Seleukeia Piereia: Samandağ ilçesinin kuzeybatısında yer alır. Antik kent, MÖ 3. yüzyılda I. Seleukos Nikator tarafından kurulmuş. Kentten günümüze kalan en önemli kalıntılar Hellenistik devir surları, agora kapısı, Dor düzeninde bir tapınak, MS 5. yüzyıla ait bir martyrium ile nekropolisteki lahit ve kaya mezarları.
Daphne: İlçe merkezine 7 km. mesafede bulunan Daphne, Roma döneminde sayfiye yeri olarak hizmet vermekteydi.Gerçekleştirilen kazılarda pek çok mozaik tabanlı evler ortaya çıkartılmıştır.Kentin üzerinde bugün Harbiye ilçesi var, geleneksel el sanatlarının da yoğun olarak yapılıp satıldığı bir yer.

HATAY’DA RESTORANLAR
Hatay yemek kültürüyle tanınıyor.Restoranların çoğu Hatay’ın merkezinde ve Harbiye ilçesinde toplanmış. Geleneksel Türk yemeklerinin yanı sıra sadece humus ve bakla ezmesi yapan restoranlar da mevcut.Özkervan-Han Restoran-Hidro Tesisleri en önemlileri arasında.

HATAY’DA KONAKLAMA
Büyük Antakya-Özbek Dinlenme Tesisleri-Onur Oteli

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,3 Yorum to “Hatay inanç turizmi”

 1. ahmet birinci Says:

  slm. hatay ilinin cevresınde ki güzelllıklerı görmek ve gezmek istıyorum. bu yöreye ilk kez ayak basacağız allah izin verırse. bu nedenle konaklama yerlerı hakkında ve haftalık üçretınız tek kişilık ve ya çift kişilık ne kadar. bu belırlenen fiayatlar ön rezarvasyon yapılarak indırım uygularmısınz
  örneğin
  gelecek yaza şimdıden rezarvasyon yapdırsam ve ön ödemede bulunsam ne kadar fiyat belirlersınız. saygılarımla

 2. ahmet Says:

  Bu resimdeki yerin içerisinde bir kral ailesi mezarı varmış.Benim bir öğretmenim çekmiş hayalet resmi var hayalette bir sarı elbiseli küçük bir bebek…bunu gerekli yerlere göndermiş ve göz yanılması değilmiş doğrumu acabaa başka gören varmı

 3. Filiz Konstantin Says:

  Almanyada yaşıyorum.Hatay bölgesindeki tarihi yerleri görmek için kızımla birlikte 9 gün tatil yapmak istiyorum. Konaklama imkanları ve fiyatları hakkında bilgi bulamadım.
  Ana-kız olarak geleceğimiz için önceden kalacağımız yeri seçmek istiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız bizi mutlu edersiniz.Şimdiden teşekkür ederim

Yorum Yaz