ISPARTANIN DOĞAL GÜZELLİKLERİ

isparta-göl

ISPARTANIN MESİRE YERLERİ: İsparta, doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir ildir. İlin bu özelliği, İsparta’da bir çok mesire yeri ile, ulusal park düzenlenmesine olanak tanımıştır.

KIZILDAĞ ULUSAL PARKI: Şarkikaraağaç İlçesi sınırları içinde kalan ulusal park, ilçe merkezine 5 km uzaklıktadır.

Akdeniz Bölgesi orman kuşağından, step türü bitki örtüsüne geçiş kuşağında yer alan Kızıldağ Ulusal Parkı, ilginç yeryüzü şekillerine sahiptir. Parkın bulunduğu Kızıldağ ile Beyşehir Gölü’nün kuzey kıyıları arasında uzanan dalgalı arazi üzerinde, erozyonla aşınmış yer şekilleri görülmektedir.

Ulusal parkın bitki örtüsünü sedir ormanları ve bozuk maki toplulukları oluşturmaktadır. Bu ormanlar botanik özellikleri kadar, Şarkikaraağaç ve çevresinin eğlenme ve dinlenme gereksinimlerini karşılamasiyla da önem taşımaktadır.

KOVADA GÖLÜ ULUSAL PARKI: Bu ulusal parka Isparta-Eğridir devlet karayolundan ayrılıp güneye doğru uzanan 23 km’Iik bir stabilize yolla ulaşılmaktadır. Kovada Gölü çevresinde kurulu olan ulusal parkta yüzme, su kayağı, sportif balıkçılık, yürüyüş, kampçılık gibi etkinliklerde bulunulabilmektedir. Kovada Gölü de tatlı su İstakozu (kerevit) ile tatlı su levreği ve sazan gibi balıklar avlanabilmektedir. Parkın doğal bitki örtüsü, kızılcam, meşe ve çınar ağaçlarından oluşmaktadır. Gölde su yitimine neden olan düdenlerin kapatılmaması yüzünden yörede park kullanımı için gerekli olan tesisler yapılamamaktadır.

ISPARTA ÇAMYOL: Mekez ilçe-Eğridir-Sütçüler karayolu üzerinde yer alan ve günübirlik ziyaretlere açık olan bir orman içi dinlenme yeridir. Dinlenme yeri Eğridir Gölü yanında kurulmuştur. Büfe, masa-bank, ocak, tuvalet, otopark gibi tesislerin geliştirildiği Çamyol’u günde 750 kişi ziyaret edebilmektedir. Çamyol orman içi dinlenme yerinin en yoğun kullanım dönemi mayıs-ekim ayları arasıdır.

KUYUCAK: Merkez İlçe-Keçiborlu-Senirkent karayolu üzerinde yer alan Kuyucak, günübirlik kullanılabilen bir yol kenarı dinlenme parkıdır. Parkta büfe, içme suyu, masa-bank, ocak, otopark gibi tesisler vardır. En yoğun kullanım dönemi mayıs-ekim ayları arası olan Kuyucak’ı günde 1.800 kişi gezebilmektedir.

AYAZMANA: Ayazmana mesire yeri, Merkez llçe’nin 2 km güneydoğusunda olup ilçeye asfalt bir yolla bağlıdır. Soğuk suları ile ünlü olan dinlenme yerinin en yoğun kullanıldığı dönem temmuz ve ağustos aylarıdır.

MİLAS: Merkez îlçe’ye 6 km’Iik bir asfalt yolla bağlı olan Milas da soğuk suları ve bitki örtüsü ile ünlüdür. Mesire yerinde çeşitli havuzlar ve bir de gazino bulunmaktadır.

GÖLCÜK: Merkez llçe’nin güneybatısındaki Hisartepe’de yer alan ve çevresi ağaçlarla kaplı bir krater gölü olan Gölcük, Merkez İlçe’ye 13 km uzaklıktadır. Göl kıyısında İl Turizm Birliği’nce yaptırılan gazino ve kamping tesisleri bulunmaktadır.

ISPARTA İÇMELER VE KAPLICALAR: İsparta İli, şifalı su kaynakları bakımından çok zengin bir il değildir. İldeki içme ve kaplıcalar arasında Merkez İlçe’deki Sinap (Sav) Suyu ve Gönen İçmesi, Keçiborlu’daki Değirmendere İçmesi ve Eğridir’deki Tota İçmesi sayılabilir.

SİNAP (SAV) SUYU: Bağlı olduğu Merkez llçe’nin 8 km doğusundaki Sav Köyü’nde yer alan bu su, aynı köyün 3 km güneybatısında ağaçlık bir bölgeden kaynamaktadır. Saniyede 0,01 lt çıkan suyun sıcaklığı 12°C’dir. Kayalardan çıkarak taş bir oluktan akan sudan içme ve ısıtıldıktan sonra banyo uygulamalarıyla yararlanılmaktadır.

DEĞİRMENDERE İÇMESİ: Keçiborlu’nun 2 km kuzeydoğusunda, deniz yüzeyinden 1.020m yükseklikte ve Değirmende-re’nin yanında kaynayan su, saniyede 0,03 lt çıkmaktadır. 14,5°C sıcaklığındaki Değir-mendere suyunun mide hastalıklarına iyi geldiği ileri sürülüyorsa da bileşiminde bulunan serbest kükürt asidi nedeniyle, bu suyun içme yoluyla kullanılmaması önerilmektedir.

TOTA İÇMESİ: Isparta-Eğridir yoluna 20km uzaklıktaki içme suyu.Tota Ormanları içerisinde deniz yüzeyinden 1.100 m yükseklikte kaynamaktadır. 6 noktadan saniyede toplam 0,009 lt çıkan suyun sıcaklığı 18°C’dir. Su, kaynakların yakınında açılan çukurlardan içilmekte; Tota tçmesi’nin mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği öne sürülmektedir.

KÜKÜRTLÜ KAYNAR SUYU: Keçiborlu’nun 4 km kuzeybatısında, Keçiborlu-Uluborlu yoluna 1 km uzaklıktaki ılıca, deniz yüzeyinden 1.100 m yükseklikte 10 kadar noktadan kaynamaktadır. 22°C sıcaklığındaki sudan, banyo ya da çamur uygulamalarıyla cilt hastalıklarının tedavisinde yararlanılmaktadır.

ISPARTANIN BİTKİ ÖRTÜSÜ

İsparta İli’nin bitki varlığı il alanı içinde farklı özellikler gösterir. Ormanlar, birçok yerde bakımsızlık ve yıpranma nedeniyle azalmış, bazı alanlarda ise ortadan kalkarak yer yer çalılıklara dönüşmüştür. Ormandan yoksun yörelerin asıl bitki örtüsü otlardır.

Aksu Vadisi boyunca Davraz Dağı eteklerine kadar, Akdeniz sahillerinin tipik bitkilerinden olan zeytin, mersin, nar ve incir ağaçlarına rastlanır. Davraz Dağı’nın güney eteklerinde sedir ağaçları da, bu bitki topluluğuna katılır.

Isparta’da 1.500 metre yükselti kuşağına kadar, Akdeniz’e özgü maki türü ağaççıklarla birlikte, meşenin egemen olduğu yapraklı ormanlar bulunur. Hoyran Gölü’ nün kuzeyinde, Gelendost-Yalvaç arasında, Avşar Köyü yöresinde, Isparta-Ağlasun arasında ve Sütçüler bölgesinde, bu yapraklı ormanlar geniş alanlar kaplar ve yer yer iyi koru niteliği gösterir.

Yapraklı ormanların üzerinde yaklaşık 2.300 ile 2.500 metrelere kadar kızılcam, karaçam, sedir ve ardıç gibi ibreli ağaçlardan oluşan ve özellikle Sütçüler yöresinde çok iyi koru niteliği gösteren, iğne yapraklı ormanlar vardır. İlin güney kesiminde, iğne yapraklı ormanlar içinde tek tek, ya da gruplar halinde köknar ağaçlan bulunur.

Toros Dağlan’nın temel ağacı olan sedir, ilde kapladığı alan açısından kızılcam ve karaçamdan sonra gelir. Olumsuz insan etkileri sonucu alanı daralmış bulunan sedir ormanları, Isparta’da Davraz Dağı eteklerinde, Eğridir Gölü çevresinde, Akdağ’ın güneyinde, Barla-Senirkent arasında ve ildeki yüksek sıradağların doğu ve kuzey yamaçlarında geniş yay ılım alanı bulur.

Etiketler:, , , ,12 Yorum to “ISPARTANIN DOĞAL GÜZELLİKLERİ”

 1. esin Says:

  çok işime yarar tesekkürrrrrrrrr 🙂 🙂 🙂

 2. asık mehmettt Says:

  ben çok tesekkür ederimmmmmm 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 by by

 3. burcu Says:

  hiççç bişeyy anlamadım

 4. büşra Says:

  çok işime yarayacak ıspartayı iyikide seçmişim yoksa ne yapacağımı bilmiyodum ıspartada benim dayım polis taini çıktı o yüzden ıspartaya gitti:)

 5. wolqİ Says:

  bende üni.yi kasandm ıspartada okucam hayırlısyla . baqlm nasıl bi sehr (:

 6. elif Says:

  çooooook işime yaradı ısparta baya gelişmiş yaaa

 7. nergis Says:

  bn ıspartaya geldim nasıl bir yer olduğunu mrk ediyorum:)

 8. senem Says:

  ısparta gerçekten çok gelişmiş ve çok güzel bilgiler edindim gerçekten çook saolun…

 9. İsmail Emre Toklu Says:

  BN ISPARTALIYIM GERCEKTEN ISPARTA BAYA GELISTI COK GUZELESTI GELIN BURALARA GORUN COK GUZEL BİR YER OLDU BURALAR BEKLERIZ

 10. merve Says:

  süper

 11. Dilan Says:

  Valla aqzım açık kaldı ben İspartanın bu kadar güzel olduqunu hiiç tahmin etmiyordummm

 12. selin sezer Says:

  gerçekten çok güzel ıspartayı seviyorum gerçekten çok gelişmiş bilgiler işime yaradı

Yorum Yaz