İZMİR MESİRE YERLERİ

 

izmir-karagol

İzmir’in doğal zenginliği ve yeşil bitki örtüsü, ilde birçok mesire yerinin doğmasına olanak sağlamıştır. İzmir’de bu doğal mesire yerleri yanında. Orman Bakanlığı’mn düzenlediği orman içi dinlenme yerleri de bulunmaktadır.
KARAGÖL: İzmir merkezinin 22 km kuzeyinde, Yamanlar Dağı üzerindedir. Kızılcam, karaçam ve söğüt ağaçlarının oluşturduğu bitki örtüsü ve krater gölü, yörenin doğal özellikleridir. Yörede manzara seyir terası, yabanıl hayvan bahçesi, otopark, hela, içme suyu tesisleri geliştirilmiştir. Dinlenme yerinin kapasitesi günde 2.500 kişi olup en çok mayıs-eylül arasında kullanılmaktadır.


EFEOGLU: tzmir-Aydm devlet karayolu üzerinde, İzmir’e 24 km uzaklıktadır. Masabank, ocak, hela, içme suyu tesisleri geliştirilmiştir. Kullanma kapasitesi günde 1.500 kişi olup, mayıs-ekim arası en yoğun kullanım dönemidir.
TEOS: Seferihisar’a 8 km uzaklıktadır. Yakınındaki Akkum ve Teos plajları ile Teos kalıntıları, dinlenme yerinin yakın çevre değerleridir. Büfe, masa-bank, ocak, içme suyu, hela, otopark tesisleri geliştirilmiştir. Kullanım kapasitesi günde 1.000 kişidir. En çok mayıs-ekim arasında kullanılır.
PAMUCAK: İzmir-Kuşadası devlet karayolu üzerinde, Kuşadası’na 10 km uzaklıktadır. Kır gazinosu, büfe, masa-bank, otopark, manzara seyir teraslan, hela, içme suyu tesisleri vardır. Günlük kullanım kapasitesi 750 kişidir. Mayıs-eylül arası yoğun kullanım dönemidir.
BELKAHVE: İzmir-Salihli devlet karayolu üzerinde ve İzmir’e 10 km uzaklıktadır. Kurtuluş Savaşı’ndan gelen tarihsel değeri yanında, doğal güzelliğiyle de ilgi çeker. İçme suyu, masa-bank, ocak, hela gibi tesisler vardır. Dinlenme yerinin kapasitesi günde 750 kişidir. Mayıs-ekim döneminde yoğun kullanılmaktadır.
KEMALPAŞA DERESİ: Kemalpaşa’ ya 6 km uzaklıktadır. İçme suyu, masa-bank, hela gibi tesisler vardır. Günlük kapasitesi 500 kişi olup, mayıs-eylül arası en yoğun kullanım dönemidir.
DEREBAĞI: İzmir’e 33 km uzaklıktaki Gümüldür yakınındadır. Kızılcam ormanları arasındaki dinlenme yerinde, masa-bank, büfe, ocak, içme suyu, hela gibi tesisler vardır. Günde 1.000 kişi yararlanabilir. En yoğun kullanım dönemi mayıs-eylül arasındadır.
MERMEROLUK: Salihli-Ödemiş devlet karayolu üzerinde ve Bozdağ Bucağı’na 1 km uzaklıktadır. Kestane ağaçlan ve Kazım Dirik Paşa Çeşmesi, dinlenme yerinin değerleridir. Büfe, masa-bank, ocak, içme suyu, otopark gibi tesisler vardır. Dinlenme yerinin kapasitesi günde 1.500 kişidir. Mayıs-ekim arası en yoğun kullanım dönemidir.
GÖLCÜK: Ödemiş’ten 28 km uzaklıkta, 1.150 m yükseltili, çam ağaçlarıyla kaplı bir yaylanın ortasında, şahane manzaralı “S” biçimli bir göldür. Yöre halkı, yaylaya mevsimlik olarak göçer. Gölün kıyılarında, oteller, kır kahveleri, lokantalaV ve çardak gazinoları vardır. Derinliği 10 m’yi bulan gölde rahatlıkla yüzülebilir. Sazan, yayın gibi balıklar avlanabilir. Yazın köy evleri kiralanarak da kalınır. Yayladaki spor tesislerinden milli takımlar ve öbür kimi kurumlar kamp yeri olarak yararlanmaktadırlar.
KOZAK YAYLASI: Bergama’ya 20 km uzaklıktaki Kozak Yaylası Ege’nin en güzel piknik, kamp ve gezi yerlerinden biridir. Kozak Yaylası fıstık ağaçları ile kaplıdır. Yaylanın yükseltisi 500 ile 1.000 m arasında değişir. Aşağıbey Köyü’nde, yazları kiraya verilen evler bulmak mümkündür. Burada lokantalar da vardır.
PINARBAŞI: İzmir’e çok yakın olan Pınarbaşı, ağaçlık ve bol sulu bir yerdir. Burada özellikle ayva ve nar bahçeleri dikkati çeker. Yörenin en belirgin özelliğini, et lokantaları oluşturmaktadır.
UZUNKUYU: İzmir-Çeşme yolu üzerinde, Çeşme’ye 23 km uzaklıktadır. Danışma, büfe, masa-bank, ocak, içme suyu gibi tesisler geliştirilmiş ve oyun alanları düzenlenmiştir. Dinlenme yerinin kullanma kapasitesi günde 1.500 kişidir. Haziran-eylül arası en yoğun kullanım dönemidir.
TANAY: İzmir-Çeşme yolu üzerinde Çeşme’ye 8 km uzaklıktadır. Fıstıkçamı ve öbür çam türleri,dinlenme yerinin doğal bitki örtüşüdür. Nitelikli plajlar ve çevresindeki turistik tesislerin yakınlığı, dinlenme yerine olan ilgiyi artırmaktadır. Dinlenme yerinin kullanım kapasitesi günde 2.000 kişidir. Mayıs-eylül arası yoğun kullanım dönemindedir.

Etiketler:, , ,Yorum Yaz