KEFKEN KERPE

KEFKEN VE KERPE

Batı Karadeniz’de, yeşillikler içinde kaybolurdu bir zamanlar , küçük bir balıkçı limanı olarak bilinirdi,daha sonraları turizmle tanıştı Kerpe. Masmavi denizi ve ince kumlu plajları, Karadeniz’in hırçın dalgalarının şekil verdiği kayalıkları turist çekmeye başladı zamanla .İstanbul, İzmit, Sakarya gibi kent merkezlerine,metropollere yakınlığı göz önünde bulundurulduğunda bu cennet saklı kalamadı. İstanbul sakinleri, iki saatlik bir yolculuktan sonra Kerpe’ye ilk vardıklarında uzun süre gözlerine inanamadılar, “Bodrum bize bu kadar yakın mıydı” diye düşünmekten kendilerini alamadılar. Kerpe’nin limanı kuzey ve kuzeydoğu rüzgârlarına kapalı küçük bir girintidir, bu onu Karadeniz’in az bulunur sığınaklarından biri haline getiriyor. Kıpırtısız koyun arkasında   Karadeniz’in hırçın dalgaları vardır. Kuzeye bakan bu kıyılarda gezinti yaparken, azgın dalgaların oyduğu kayalık kıyı bandında heybetli heykelcikleri izlemek büyük keyif verir. Hele dantel gibi işlenmiş, yeşille iç içe geçmiş bu kıyının koynunda uyanmak keyiflerin en yücesidir.

Hırçın olarak tanınsa da Karadeniz’in küçük sürprizleri yokta değildir, güzelliklerini nazlansa da insanoğlunun kullanımına sunar. Kefken, Karadeniz’in sürpriz noktalarından biri demek yanlış olmaz. İstanbul’un yakınındaki bu kıyı kasabasının kilometrelerce uzanan kumsalı, sığ denizi ve kendisini çevreleyen çam ormanları  kuzeyin en güzel tatil beldelerinden birine çeviriyor kendisini. Sadece kendisi sunmaz tüm bunlar güzellikleri, yakın koyları ve plajları da Kefken’in tatil yerleri arasında. Bunlar arasından Kumcağız Koyu, bir buçuk kilometre boyunca uzanan kum plajı ve 500 metreye kadar sığ deniziyle tatilcilerin beğenisini kaznmış. Sırtını ormana vermiş Cebeci duruyor tüm güzelliğiyle, bünyesinde yüzmek için loca gibi küçük koyları saklayan Kapri Koyu ve Kovanağızı Plajı‘nın dışında Pembe Kayalar’ı da söylemeden geçmek olmaz. İlginç jeolojik yapısı var bu yörenin, suyun içinde yumuşak, dışında sert oluyor kayalar, öncelikle Sultanahmet Camii olmak üzere birçok Osmanlı yapısında görebiliriz. Renk ve görüntü itibarıyla eşsiz ve olağanüstüler.

KERPE

Kerpe, son zamanların popüler tatil yerlerinden birisi olarak göz dolduruyor. En ilgi çekici yanı, dalgalarıyla ünlü Karadeniz’in aksine, denizinin her daim durgun ve sakin hali. Kandıra‘dan sonra hafif bir eğime sahip çam ormanının içinden süzülerek giderseniz ulaşılabilirsiniz. Kefken, Kerpe’nin biraz doğusunda bulunuyor. Pek çok ev birkaç odasını pansiyon olarak hizmete sunuyor. Cebeci köyü, tam bir kamp merkezi. Deniz, Kerpe’de olduğu gibi sığ ama onun kadar durgun ve korunaklı olmadığı aşikar. Cebeci sahiline yaklaşık on dakika uzaklıktaki Kefken yakın zamana kadar sualtı avcılarının uğrak merkeziydi. Cenevizlilerden kalma kale surları iyi korunmuş. Kefken’e 1 km. uzaklıkta Kovanağzı ve plajı var. Sahil boyunca sıralanan restoranlarda, her mevsim taze balık yiyebilirsiniz.

NASIL GİDİLİR

İstanbul’dan Şile Ağva Kandıra üzerinden gelinebilir. Yol biraz virajlı olsa da manzarası güzel. Şile’den sonra yol ikiye ayrılıyor. Sahile giden soldaki yol çok virajlı. Kerpe Kandıra’ya 10, Kefken Kerpe’ye 5 km. Ağva Kandıra arasında çalışan minibüsler mevcut. Kandıra’dan Kerpe’ye ulaşım var. Doğudan gelecekler Akçakoca Kocaali üzerinden minibüsle ulaşabilir, İzmit’ten de Kerpe’ye otobüs var.

Etiketler:, , , , , ,9 Yorum to “KEFKEN KERPE”

 1. Kerpe tatil Says:

  Merhabalar sizleri daha detaylı olarak kerpeyi anlatmanız ve yaşamanız için restaurantımıza bekliyoruz.Web sitemizden bize ulaşabilirsiniz..Saygılar

 2. kefkenli Says:

  arkadaş lar kefken kerpeye gelmek istiyorsanız istanbul esenler otogarından etapseyahat kalkar ve direk kandıraya iner ve ücreti 14 tl dir kandıradanda 15 dk bir minübüslerle kefken kerpeye ulaşa bilirsiniz ve anadolu yakasındasanız harem den gürkan turizm’e 12 tl ödeyip kandıraya inebilir ve kefken kerpe halk otobüslerini kullanabilirsiniz

 3. Kerpe Says:

  Kerpe`ye geldiğnizde mutlaka bize uğrayın..

 4. kerpe tatili Says:

  haftasonu için gelmek istiyoruz. en uygun konaklama nerede yapabiliriz? bilgilendirenlere şimdiden çoook teşekkürler 🙂

 5. Özlem Baydur Says:

  Kerpe ve kefkende tatıl yerınde ıs ımkanı olursa eger yaz boyunca calısmak ıstıyorum.

 6. muttalip çakmak Says:

  arkadaşlar ben gittim hiçde güzel değil gittiğim gün geri döndüm çünkü sahili çok pis artı pansiyonlar ve evler hem çok pahalı hemde son derece pis bilgilerinize

 7. Mustafa Says:

  4 kişiyiz konaklamak için yer arıyoruz bilen varsa bize bi önerisi olurmu daire şeklinde olursa iyi olur. Ayrıca fiyatınıda yazarsanız sevinirim bu maile bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

 8. sillllaa Says:

  bu pansiyonların ücretini va temizliği hakkındaki bilgiyi nereden alacağzzzzz 😀

 9. sillllaa Says:

  Yaaaaa ßirilerii bilbi verirse seviniriz ücretler pahalı ve orası pis diyorlar doğrumudurrrrr

Yorum Yaz