Kocaeli Sakarya

Tüm Doğasıyla Kocaeli

GEZİLECEK YERLER

kocaeli-izmitSaatçi Ali Efendi Konağı (Etnografya Müzesi): 1774 yılında İzmit’in denize hâkim bir yamacı üzerinde yapılmıştır.Saatçi Ali Efendi Konağı 1987 yılından itibaren etnografya müzesi olarak hizmet vermektedir. Yörenin geleneksel kimliği ve tarihden günümüze değin geçirdiği süreç burada görülebilir.

Gayret Gemisi Müzesi: Türk Deniz Kuvvetleri’ne 1973 yılında hizmet vermeye başlayan  Gayret Gemisi, 1995 yılında emekliye ayrılmış. Jilet olmak yerine ,Gölcük Tersanesi’nde onarılan gemi, 20 Ağustos 1997’de müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Gölcük Deniz Müzesi: Gölcük Deniz Müzesi 12 Mart 1976’da, Türk deniz tarihine ışık tutmak maksadıyla kurulmuştur.

Orhan Camii: Orhan Mahallesi’nin  sembolüdür, İzmit’e hâkim bir tepede yer alır cami. 13. yüzyılda, Orhan Gazi döneminde, Süleyman Paşa tarafından inşa ettirildi.

Pertev Paşa Külliyesi: Osmanlı ordusunun sefer yolları üzerinde yer alır.Konaklama maksadıyla 16. yüzyılda Mimar Sinan tarafından inşa edildi.

İzmit İstasyon Binası: Anadolu-Bağdat demiryolunun ilk etabı olması açısından önemlidir.Haydarpaşa-İzmit arasındaki 91 km’lik bölüm, 1873 yılında hizmet vermeye başladı.Sultan Abdülaziz, Alman İmparatoru Kayser Wİlhelm ile birlikte özel vagonu içinde İstanbul’dan  İzmit’e seyahat etti.

Sapanca Gölü:Türkiye’nin önemli kuş alanları arasında gösterilir. Sapanca Gölü dışında kuş türleri açısından önemli bir park haline gelmiş olan Darıca Bayramoğlu Kuş Cenneti ve Temalı Parkı’nda da kuş gözetleme imkanı mevcuttur.

Ballıkayalar: Gebze’ye bağlı Tavşanlı köyünde tabiat parkı ve doğal sit alanı olarak ziyaretçilerini ağırlar vadi.Gebze’ye 10 km. mesafededir. Dağcıların iniş ve tırmanış etkinliklerinde bulundukları Ballıkayalar Vadisi, kireçtaşlarının erimesi sonucu oluşan  özgün jeomorfolojik şekilleri olan bir karstik boğaz.

ULAŞIM

Kocaeli, İstanbul’u Trakya dışında tüm ülkeye bağlayan kara ve demiryolu üzerinde yer alır.

Etiketler:, , , , , , ,Yorum Yaz