Rize

Rize Pazar

Karadeniz bölgesinin Doğu karadeniz Bölümünde bulunan ilin batısında Trabzon doğusunda Artvin güneybatısında Bayburt Güneyin Erzurum kuzeyinde karadeniz yer almaktadır.Adının Grekçe dağ eteği anlamına gelen Riza dan geldiği sanılmaktadır.Yörenin bir kısmı bindörtyüzatmışbirde Fatih tarafından diğer bölümleride binbeşyüzdokuzda Osmanlı topraklarına kazandırıldı.Cumhuriyetin ilanından sonra bindokuzyüzyirmidört te il olmuştur.


Rize Atatürk Müzesi : Günümüzde Atatürk Müzesi olan tarihi konak bindokuzyüzyirmidört yılında bir gezi esnasında Atatürk’ün bir gece kaldığı evdir.Ev ,100.doğum yıldönümü dolayısıyla Atatürk müzesi yapılmıştır.Müzede Atatürke ait bazı eşyalar yanında bölgeden çıkarılan etnoğrafik eserler de sergilenmektedir.
Rize çay ve Turizm Festivali : Onyedi yirmi üç temmuz tarihleri arasında yolunuz Rizeye düşerse Rize valiliği Belediye Başkanlığı ve Çay işletmeleri genel müdürlüğü ortaklaşa düzenlendiği bu festivalin etkinliklerini izlemenizi öneririz.
Kız kalesi : Pazar ilçe merkezinin batısında küçük bir yarımada üzerinde kurulmuş olan kale kayalık bir zemin üzerinde bulunmaktadır.Onüçüncü ondördüncü yüzyıllarda Trabzon Rum Pontus devleti zamanında yapıldığı sanılmaktadır.Kale,Osmanlı devrinde onarılarak kllanılmaya devam edilmiştir.
Rize evleri : Şehir merkezinde iki üç Rize evi korunup yaşatılmaya çalışılıyor.Bu evler yığma taş ve dolma göz tekniğinde yapılmış duvarlara ve dört yana eğimli kiremitle kaplı çatılara sahiptir.Genellikle iki veya üç katlı evlerde zemin katta ahır ,kiler birinci katta mabeyn sofalar ve odalar bulunmaktadır.Geleneksel olarak tasarlanmış odaların bazıları ahşap süslemelidir.
Yemekler : Hamsikoli ,diğer adı hamsili ekmek.Turşu tavalısı yada Turşu kavurma.
Ne alırım diye sorarsanız şimşir kaşık türleri ,iskemleler,kemençe ve maket taka tavsiye ederiz.
Anzer Balı şehrin ikizdere ilçesinin otuzdokuz kilometre güneyinde bulunan Anzerde çok sayıda hastalığa şifa olan Anzer Balı nı bu yaylada bulabilirsiniz.

Rize İlçeleri

İyidere,Ardeşen,Hemşin,Çayeli,Fındıklı,Çamlıhemşin,Derepazarı,Pazar,Güneysu,İkizdere,
Kalkandere

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,1 Yorum to “Rize”

  1. Ferani Göçmen Says:

    kardesim karadenizin güzelliğine yorum yapmak ne mümkün bırkaç yaylasının resmine bakmak 8 saatlık uyku dinlenmesi gıbi geliyor bana…

Yorum Yaz