Sivas

sivas-ili-ilceleri

Sivas Rehberi

Bu bölgede , hititler dönemiyle başlayan uygarlıklar İsaden evvel 2000 li yıllara tarihlenir.Cumhuriyet dönemi için bir başlangıç noktası olan Sivas kongresi dört eylül bin dokuz yüz on dokuz yılında toplanmış ve bir milletin makus talihini yenmek için çizdiği yol haritası oraya çıkmıştır.Batısında Yozgat,kuzeyinde Tokat ve Ordu,güneyinde Malatya ve Kahramanmaraş güneybatıda Kayseri komşulardır.750 bin kadar nüfusu olduğu biliniyor fakat istanbul yaşayan milyonlarca Sivaslı olduğuda bir gerçek.Sivasta gezip görülecek yerler arasında şunlar gösterilebilir :
Atatürk Kongre ve Etnoğrafya müzesi :Burası 1892 yılında dönemin valisi Mazlum Paşazade Mehmet Memduh bey tarafından yaptırıldı.1981 yılında değin lise olarak kullanıldı.Şu anda bir müze olarak hizmet sunuyor.Sivas merkez dedir.
Ulu cami : 1196-1197 yıllarında yapıldı.
Divriği Ulu Camii : Unesco burayı dünya mirası listesine aldı.1228 yılında inşa edildi.
Gök medrese : Selçuklular tarafından 1271 de yapıldı.
Demiryurt Mağaraları : Elli kadar mağara Zara ilçesinde demiryurt köyü civarındadır.İnsan eliyle yapılmış mağaralardır.
Kangal Balıklı Kaplıca : Kangal ilçesinden 13 kilmetre uzakta ,kuzeydoğusunda Kavak deresi vadisindedir.Kaplıca suyunda 10 cm en büyüğü balıklar tedavi için özellikleri ile hastalara şifa vermektedir.Hangi hastalılara? Sivilce,yara,egzama,sedef gibi..

Sivas yemekleri

Ayranlı – Pancarlı çorba oldukça lezzetlidir.Madımak evelik düğürcek aşı yazları çok yenir.
Kışın ise tırhıt,sübüra,kelecoş,tarhana,içli köfte,hıngel.Diğerleri kül çöreği,fodla,kömbe,kete,lavaş,yufka.

Sivas İlçeleri

Zara Akıncılar Divriği Altınyayla Doğanşar Gürün Gemerek Gölova İmranlı Hafik Koyulhisar Şarkışla Suşehri Ula Yıldızeli.

Sivas Kangal Köpeği yurt dışına çıkartılması yasaklanmış bir köpek türüdür.Türkiyeden götürelenlerin Afrika’da kaplanların saldırılarına karşı sürüyü korudukları görülmüştür.

Etiketler:, , , , , ,Yorum Yaz