Trabzon

trabzon resimleriKaradeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümündedir bu yeşil ilimiz.Trabzonun komşularını sayarsak Güneyde Bayburt Gümüşhane Batıda Giresun Kuzeyinde Karadeniz ve doğusunda Rize.Fatih Sultan Mehmet Han bin dört yüz atnış bir yılında burayı türk topraklarının içine katmıştır.

Görüp Gezip Eğlenin
Trabzon Atatürk Köşkü
: Bin dokuz yüz on üç senesinde Soğuksu semtinde büyükçe bir bahçenin içine yapılmıştır.Atatürk’ün vefatından sonra burası Trabzon belediyesi tarafından köşke dönüştürülmüştür ve Onun fotoğrafları,koltuk ve kanepeleri,yatağı sergiye sunulmuştur.
Ayasofya Müzesi : Bizans hükümdarı Manual 1.Komnenos tarafından 1245 te yaptırılmıştır ve osmanlı döneminde camiye dönüştürüldü.Restore edildi 1964 senesinin son dönemlerinde müze olarak hizet vermeye başladı.Müzede Trabzon ve çevresinden bulunan Roma ve Bizans dönemlerine ait mimari parçalar gösterilir.
Sümela Manastarı : Trabzon merkez den kırkbeş kilometre uzaklıkta maçka ilçesinin on yedi kilometre güneyindedir.Meryem Ana deresi vadisinde vadi yüzeyinden ikiyüzelli metre yukarıda duvar gibi dik bir yamacın ortasındaki duvar gibi bir mağara içerisinde inşa edilmiş olan manastır ana ünitesini oluşturan fresklerle süslü kaya kilisesi ve şapaller öğrenci odaları kütüphane misafirhane mutfak bölümleri ve kutsal ayazmadan oluşan yapılar topluluğunu içerir.
Uzungöl Tabiat Parkı :Çaykara ilçesi sınırları içerisindedir.Bu parkta doğu ladini,göknar,kayın kızılağaç ıstıranca meşesi kestane cevizi gibi ağaçlar ve bitkiler var.Bulunan hayvanlar ise : Ayı,dağ keçisi,kurt,vaşak,sansar,tavşan,porsuk,tilki.Tabiat parkında konaklama yerleri mevcut.Göl kenarında yürüyüş,günübirlik piknik yapılabilir.

Ne yenir
Hamsi Kuşu ,Kıymalı ve peynirli trabzon pidesi ,kolbastı
Ne alınır
Keten dokumalar gümüş eşyalar hediyelikler Kemeraltından alınabilir-Şalpazarı

Trabzon ilçeleri

Araklı Yomra Akçaabat Arsin Tonya Beşikdüzü Çaykara Düzköy Çarşıbaşı Dernekpazarı Köprübaşı Hayrat Of Şalpazarı Maçka Sürmene Vakfıkebir
Zigana geçidi son derece hayati bir yoldur bu şehir için.Horon ise diğer bir vazgeçilmezdir.Genç kızların rüyası Trabzon bileziği tüm Türkiyede kullanılmaktadır.

Etiketler:, , , , , ,12 Yorum to “Trabzon”

 1. seher Says:

  büyük trabzon resimleri istiyorum

 2. esra Says:

  trabzonu çok seviyorum tek kelimeyle süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 3. esra Says:

  trabzon gölçayır köyünü çooooooook seviyom we tabiki trabzonuda sewiyorum tam yerindeyim buraya aidim

 4. Hatice Says:

  Trabzonu çok seviyorm ve çok özlüyorum trabzonlu olduğum halde gidemiyorm:(

 5. hasret Says:

  harika bir yer nede olsa benim meleketim süper manzara

 6. şehnaz Says:

  bende bir trabzonlu olarak memleketime aşık biriyim. ayrıca fanatik trabzonsporluyum…

 7. gurbet Says:

  mekan 25 olsada bize her yer trabzon…

 8. kadriye Says:

  hani gitmeyi istersinde hiç gidemezsin ya benim için öyle bir yer trabzon karadeniz

 9. Coskun Gümüs Says:

  Arkadaslar avusturyadan yaziyorum , biz gümüs ailesi olarak trabzona gezmeye ve tatil yapmayi istiyoruz.iki haftaligina .Bize bu konuda trabzonu gezdirecek orada yasayan bir arkadas yardimci olursa cok cok seviniriz.Biz bir kiz 7 yasinda bir erkek cocugu 8 yasinda olan 4 kisilik aileyiz .Arabamizla gelmeyi düsünüyoruz.Televizyondan izledim cok harika bir cografyasi var trabzonun , sürmene , uzun göl gibi yerleri gördük.Hamsili ekmeginizi gördük cok etkilendik . Doga harikasi , sicak insanlari olan muhtesem bir ilimizi görmeyi cok istyirouz.Hosacakalin Izin tarihimiz 15.08.2011

 10. sadık şahin Says:

  ben edirne de askerlık yapmaktayım memleketim gibisi yoook bunu herkez duysunnnn ŞAMPİYOOOONN TRABZON elbet birgün geleceğim memleketim

 11. hüseyin Says:

  böylesine ğüzel bir yer ancak cennetten bir köşe olabilir

 12. emin Says:

  ben trabzonlu oldugum icin gurur duyuyorum trabzonu cok seviyorum

Yorum Yaz